Seniorze nie daj się oszukać
Pod tym hasłem w siedzibie Fundacji Aktywności Społecznej we wtorek 8 stycznia odbyło się spotkanie z dzielnicowymi z I Komisariatu Policji w Bielsku-Białej.
W pierwszej części spotkania policjanci omówili najpopularniejsze metody oszustów, którzy chcą wzbogacić się kosztem innych. Starsze osoby są często oszukiwane metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”. Każda z tych metod polega na tym, że oszust podszywa się pod osobę zaufania publicznego lub znajomego krewnego i nakłania starszą osobę do przekazania pieniędzy. Policjanci podkreślili, że funkcjonariusze służb państwowych nigdy nie żądają pieniędzy. Oszuści potrafią zręcznie zmanipulować seniora, wytwarzając m.in wrażenie zagrożenia i konieczność podjęcia szybkiej decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje przekazane przez dzielnicowych z I Komisariatu Policji w Bielsku-Białej.
Jak nie dać się oszukać?
– zamykaj drzwi wejściowe na klucz, przed otworzeniem pytaj przez domofon lub drzwi kto i w jakim celu przyszedł,
– jeśli odwiedza Cię w domu osoba, która podaje się za przedstawiciela spółdzielni, gazowni itp. poproś o podanie nazwiska i zadzwoń do danej instytucji, celem potwierdzenia tożsamości. Pamiętaj zazwyczaj spółdzielnia informuje zawczasu o wizytach kontrolnych w lokalu.
– jeśli wpuszczasz kogoś do domu, zamknij drzwi na klucz i nie zostawiaj takiej osoby samej w pomieszczeniu,
– NIE WRĘCZAJ ŻADNYCH PIENIĘDZY inkasentom oraz domokrążcom twierdzącym, że reprezentują jakieś przedsiębiorstwo itp.
– nie przekazuj bezpośrednio ani telefonicznie danych osobowych tj. PESEL, nr dowodu, nr PIN karty, danych do logowania do banku,
– nie wręczaj pieniędzy żadnym osobom, które podają się za znajomych krewnych. Zadzwoń do krewnego bezpośrednio i wyjaśnij sprawę,
– jeśli trzymasz pieniądze w domu, ukryj je w różnych miejscach. Unikaj chowania pieniędzy w najbardziej oczywistych miejscach. Zobacz poniżej listę miejsc, które sprawdzają złodzieje.
Tu nie chowaj pieniędzy
1. W bieliźniarce
2. Pod obrusem na stole
3. W szufladach, w komodach
4. W szufladach ze sztućcami w kuchni
5. W pojemnikach na mąkę, cukier itp.
6. W kryształach ustawionych na regale
7. W pościeli
8. W wiszących szafkach kuchennych
9. Za obrazem wiszącym na ścianie
10. W biurku
Najbezpieczniejszym miejscem przechowywania kosztowności i gotówki są banki. Jeżeli ktoś jednak nie ma zaufania do instytucji finansowych i koniecznie chce trzymać pieniądze w domu, to za niewielką kwotę można kupić specjalne metalowe kasetki- sejfy. Są zamykane na klucz, ciężkie, często przytwierdzane do podłogi lub ściany. Jeśli w domu przechowujemy przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki lub biżuterię, warto te zbiory opisać i zrobić zdjęcia. Taki katalog będzie pomocny w poszukiwaniach i przy identyfikacji łupu znalezionego przy złodzieju.
W drugiej części prelekcji wyświetlono filmy przygotowane przez UOKiK ostrzegające przed nieuczciwymi praktykami niektórych przedsiębiorców organizujących np. pokazy ekskluzywnych towarów lub spotkania dotyczące zdrowia.